Realme P4 Lite
Realme P4 Lite Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 19 March 2026 |
| Status | 2026 March 19 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Screen to body | 87.0% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 900 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 720 x 1570 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Protection | Panda Glass |
| BODY | |
| Weight | 212g |
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Mosaic Blue, Mosaic Green |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (64GB,128GB), 6GB (128GB) |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile