Redmi R70m
Redmi R70m Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 15 April 2026 |
| Status | 2026 April 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Screen to body | 84.3% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 800 nits (peak) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 254 ppi |
| BODY | |
| Weight | 210g |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| Colors | Black, White, Blue, Purple |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB (128GB,256GB), 8GB (256GB), 12GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 6300 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile
7 thoughts on “Redmi R70m Full Specifications”