Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S26 Plus Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 25 Feb 2026 |
| Status | 2026 March 06 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Screen to body | 90.7 % |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 516 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| BODY | |
| Weight | 190 g |
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Pink Gold, Silver Shadow, |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) - US/CN Xclipse 960 - ROW |
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) - US/CN Exynos 2600 (2 nm) - ROW |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) - US/CN 10-core (1x3.80GHz C1-Ultra & 3x3.25GHz C1-Pro & 6x2.75GHz C1-Pro) - ROW |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, Panorama, Laser AF, Best Face, Horizon Lock |
| Video | 8K at 24/30fps, 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4900 mAh |
| USB | USB Type C 3.2, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), tri band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA Nano-SIM + Nano-SIM - CN |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, barometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Good |
| MISC | |
| Models | SM-S947B, SM-S947B/DS, SM-S947U, SM-S947U1, SM-S947W, SM-S947N, SM-S9470, SM-S947E, SM-S947E/DS |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.