Tecno Pova 7 4G
Tecno Pova 7 4G Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 20 June 2025 |
| Status | 2025 June 25 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 84.5 % |
| Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1080 x 2460 px |
| Pixel Density | 396 ppi |
| BODY | |
| Weight | 225g |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9.3 mm |
| Colors | Hyper Titanium, Geek Black, Magic Silver |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 108 MP, f/1.8, 23mm (wide), 0.7µm, PDAF 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| BATTERY | |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Yes |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Excellent |
| MISC | |
| Models | LJ6 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.