Tecno Spark 50 4G
Tecno Spark 50 4G Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 14 April 2026 |
| Status | 2026 April 14 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 83.5% |
| Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 259 ppi |
| BODY | |
| Weight | 210g |
| Dimensions | 167.8 x 79.2 x 8.2 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Halo Blue, Titanium Grey, Bloom Pink, Ink Black, Aurora Purple |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (128GB), 6GB (128GB), 8GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, HIOS 16 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| BATTERY | |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C |
| GENERAL | |
| WLAN | WiFi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WiFi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile