Vivo V70 Elite
Vivo V70 Elite Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 19 Feb 2026 |
| Status | 2026 Feb 26 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Screen to body | 90.7% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+ |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1260 x 2750 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Protection | Schott Xensation Core |
| BODY | |
| Weight | 187g or 194g |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.4 mm or 7.6 mm |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
| Colors | Passion Red, Authentic Black, Sand Beige |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| GPU | Adreno 735 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor, Zeiss optics |
| Video | 4K at 30/60fps (HDR), 1080p at 30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, LUT |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, compass, proximity |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | V2548 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.