Vivo X300
Vivo X300 Specifications
| Launch | |
| Announced | 13 Oct 2025 |
| Status | 2025 Oct 17 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.31 inches |
| Screen to body | 90.5% |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+, HDR Vivid |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 1216 x 2640 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Protection | Reinforced Glass, Mohs level 4 |
| BODY | |
| Weight | 190g |
| Dimension | 150.6 x 71.9 x 8 mm |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Colour | Phantom Black, Mist Blue, Summit Red, Halo Pink, Iris Purple |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (,256GB,512GB), 16GB (256GB,512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Feature | HDR |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, 3D LUT import |
| Video | 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, 4K at 120fps HDR |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 1. 6040 mAh (Global) 2. 5360 mAh (EU markets) |
| USB | USB Type C 3.2, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - International Nano-SIM + Nano-SIM - China |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MISC | |
| Model | V2514, V2502A |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.