Vivo Y31d
Vivo Y31d Specifications
| Launch | |
| Announced | 16 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan |
| DISPLAY | |
| Size | 6.75 inches |
| Screen to body | 85.3% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 1250 nits (HBM) |
| Refresh rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1570 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 256 ppi |
| BODY | |
| Weight | 219g |
| Dimension | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colour | Starlight Grey, Glow White |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB (128GB,256GB), 8GB (256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| GPU | Adreno |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Feature | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positing | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURE | |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.