ZTE Nubia RedMagic 11 Air
ZTE Nubia RedMagic 11 Air
| LAUNCH | |
| Announced | 20 Jan 2026 |
| Status | 2026 Jan 20 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.85 inches |
| Screen to body | 90.7% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1216 x 2688 px |
| Pixel Density | 431 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 207g |
| Domensions | 163.8 x 76.5 x 8 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum allow frame, glass back (Gorilla Glass 5) |
| Colors | Phantom (Transparent Black), Prism (Transparent White) |
| MEMOREY | |
| RAM | 12GB (256GB), 16GB (512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, Redmagic OS 11 |
| GPU | Adreno 830 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", 1.12µm, under display |
| Features | HDR |
| Video | 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac/6 or 7), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | not specified |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Good |
| MISC | |
| Models | NX799J |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.