ZTE Pad
ZTE Pad Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | Nov 2026 |
| Status | 2026 Nov 14 |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Screen to body | 81.1 % |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 1200 x 1920 px, 16:10 ratio |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Protection | Mohs level 4 |
| BODY | |
| Weight | 521.5g |
| Domensions | 256.9 x 168.4 x 7.7 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Black |
| MEMOREY | |
| RAM | 6GB |
| Storage | 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15 |
| GPU | Mali-G57 |
| Chipset | Unisoc T8100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| BATTERY | |
| Capacity | 7670 mAh |
| USB | USB Type C, magnetic accessory connector pins |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | not specified |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | X1102N |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.