OnePlus 15T
OnePlus 15T Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 24 March 2026 |
| Status | 2025 March 29 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.32 inches |
| Screen to body | 90.6 % |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+, HDR Vivid and Dolby Vision |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Resolution | 1216 x 2640 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| BODY | |
| Weight | 194 g |
| Dimensions | 150.6 x 71.8 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, fiber-reinforced plastic back |
| Colors | Brown, White, Green |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB), 16GB (256GB,512GB,1TB) |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, OxygenOS 16 (Global), ColorOS 16 (China) |
| GPU | Adreno 840 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), 3.5x optical zoom, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, Panorama, HDR, Color Spectrum sensor |
| Video | 8K at 30fps, 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion Si/C |
| Capacity | 7500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual or tri band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes Good |
| MISC | |
| Models | PLZ110 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.