Micromax In note 1
Micromax In note 1 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 03 Nov 2020 Release 2020 Nov 24 |
| Status | discontinued |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to body | 84.4 % |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 450 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Protection | Oleophobic coating |
| BODY | |
| Weight | 196g |
| Dimensions | 165.2 x 77 x 9 mm |
| Colors | Green, White |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 10 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | E7746 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.