Poco C81
Poco C81 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 23 April 2026 |
| Status | 2026 April 23 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Screen to body | 84.3% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 800 nits (peak) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 254 ppi |
| BODY | |
| Weight | 208g |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Sky Blue, Elite Black, Sunset Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (64GB) |
| Storage | 64GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 3 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6300 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile