Poco X8 Pro
Poco X8 Pro Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 17 March 2026 |
| Status | 2026 March 17 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Screen to body | 89.8% |
| Type | AMOLED, 68B colors |
| Brightness | 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR10+, Dolby Vision |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1268 x 2756 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| BODY | |
| Weight | 201.5g |
| Dimensions | 157.5 x 75.2 x 8.4 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
| Colors | Black, Mint Green, White |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB,512GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" |
| Video | 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac/6), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | 2511FPC34G |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile