Motorola Edge 70 Pro
Motorola Edge 70 Pro Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 22 April 2026 |
| Status | 2026 April 29 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 91.4% |
| Type | AMOLED, 1B colors, |
| Brightness | 1800 (HBM), 5200 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1272 x 2772 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 183g or 190g |
| Dimensions | 162.7 x 75.6 x 7.2 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Colors | Pantone: Lily White, Titan, Tea, Zinfandel, Chicory Coffee |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Extreme (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/120fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.5, 81mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom* 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K at 30/60/120fps, 1080p at 30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e/7), dual or tri band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile