Honor 600
Honor 600 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 22 April 2026 |
| Status | Coming soon 2026 May 30 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.57 inches |
| Screen to body | 91.2% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 8000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR Vivid |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1264 x 2728 px 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Protection | Mohs level 4 |
| BODY | |
| Weight | 185g or 190g |
| Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Colors | Golden White, Orange, Black |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB,512GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| GPU | Adreno 722 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Color Spectrum sensor |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), dual or tri band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | VKJ-NX9 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.