Poco C85x
Poco C85x Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 10 March 2026 |
| Status | 2026 March 14 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Screen to body | 84.3% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 810 nits (HBM) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1600 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 254 ppi |
| BODY | |
| Weight | 210g |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| Colors | Black, Green, Gold |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (64GB,128GB) |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Single | HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 32 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6300 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Radio | Yes with recording |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile