Honor MagicPad 3 Pro 12.3
Honor MagicPad 3 Pro 12.3 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 23 April 2026 |
| Status | 2026 April 28 |
| DISPLAY | |
| Size | 12.3 inches |
| Screen to body | 90.7% |
| Type | OLED, 1B colors |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR Vivid |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Resolution | 1920 x 3000 px |
| Pixel Density | 290 ppi |
| BODY | |
| Weight | 450g |
| Dimensions | 273.4 x 178.8 x 4.8 mm |
| Colors | Gray, White |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB), 12GB (256GB,512GB), 16GB (512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| GPU | Adreno 829 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 9 MP, f/2.2 |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10100 mAh |
| USB | USB Type C 3.2, Display Port 1.2, OTG, accessory connector pins |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | not cellular connectivity |
| SIM | No |
| Speed | No cellular connectivity |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | YLE-W09 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.