Ulefone Armor 29 Pro Thermal
Ulefone Armor 29 Pro Thermal Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 14 Aug 2025 |
| Status | 2025 Sep 15 |
| DISPLAY | |
| Size | Front: 6.67 inches Back: 1.04 inches |
| Screen to body | 70.7 % |
| Type | Front: AMOLED, 1B colors Back: AMOLED |
| Brightness | Front: 2200 nits (peak) Back: 600 nits (peak) |
| Refreh rate | 120 Hz |
| Resolution | Front: 1080 x 2400 px, 20:9 ratio Back: 340 x 340 px |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| BODY | |
| Weight | 688g |
| Dimensions | 177.4 x 85.6 x 33.8 mm |
| Colors | Black |
| MEMORY | |
| RAM | 16GB |
| Storage | 5121GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Quad | 50 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, PDAF 64 MP, f/1.8, 26mm (night vision), 1/2.0", 0.7µm, 4 infrared lights 50 MP, f/2.2, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm Thermal camera by ThermoVue T2, 640x512 px |
| Features | Quad-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 22120 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e), triband |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes FM wireless with recording |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.