Honor Play 80 Pro
Honor Play 80 pro Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 01 April 2026 |
| Status | 2026 April |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Screen to body | 86.7% |
| Type | TFT LCD |
| Brightness | 850 nits (HBM) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1610 px, 20:9 ratio |
| Pixel Density | 259 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| BODY | |
| Weight | 207g |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
| Colors | Black, Azure, White |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB (256GB), 8GB (256GB), 12GB (256GB) |
| Storage | 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.