Ulefone Armor 33 Pro
Ulefone Armor 33 Pro Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 03 March 2025 |
| Status | 2025 Aug 18 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.95 inches |
| Screen to body | 72.3 % |
| Type | Front: IPS LCD Back: IPS LCD |
| Brightness | Front: 700 nits (peak) Back: 600 nits (peak) |
| Refreh rate | 120 Hz |
| Resolution | Front: 1080 x 2460 px Back: 412 x 960 px |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Protection | Front: Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 Back: Corning Gorilla Glass 5 |
| BODY | |
| Weight | 776.5g |
| Dimensions | 185.5 x 85.5 x 34 mm |
| Colors | Black |
| MEMORY | |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 14 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300X (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF 64 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.0", 0.7µm, 4 infrared lights 50 MP, f/2.2, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Features | Quad-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 22500 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e), tri band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes FM wireless with recording |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.