Honor X80i
Honor X80i Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 01 April 2026 |
| Status | 2026 April 10 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Screen to body | 90.1% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1200 x 2600 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 434 ppi |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| BODY | |
| Weight | 185g |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Colors | Black, White, Green, Pink |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band, Direct WiFi |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | not specified |
| Infrared | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity (ultrasonic), compass |
| Gaming | No |
| MISC | |
| Models | LNA-AN00 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.