Huawei MatePad Pro Max
Huawei MatePad Pro Max Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 07 May 2026 |
| Status | 2026 May 07 |
| DISPLAY | |
| Size | 13.2 inches |
| Screen to body | 91.4% |
| Type | OLED, 1B colors |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 3000 x 2000 px, 3:2 ratio |
| Pixel Density | 273 ppi |
| BODY | |
| Weight | 499g or 509g |
| Dimensions | 289.3 x 196.3 x 4.7 mm |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Blue, Gray |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Harmony OS 4.3 |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10400 mAh (International) or 9760 mAh (Europe) |
| USB | USB Type C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6/7), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | not cellular connectivity |
| SIM | No |
| Speed | not cellular connectivity |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile