Motorola Razr 2026
Motorola Razr 2026 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 29 April 2026 |
| Status | 2026 May 14 |
| DISPLAY | |
| Size | Unfolded: 6.9 inches Folded: 3.6 inches |
| Screen to body | 84.9% |
| Type | Unfolded: Foldable LTPO AMOLED, 1B colors Folded: Second external AMOLED, 1B colors |
| Brightness | Unfolded: 3000 nits (peak) Folded: 1700 nits (peak) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Resolution | Unfolded: 1084 x 2640 px Folded: 1056 x 1066 px |
| Pixel Density | Unfolded: 413 ppi Folded: 413 ppi |
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| BODY | |
| Weight | 188g |
| Dimensions | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titaniuml) |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Bright White, Violet Ice |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (128GB,256GB) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7450X (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.95", 0.8µm, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60/120fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Capacity | 4800 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac/6e), tri band |
| Positioning | Yes GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile