Redmi A7
Redmi A7 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 21 April 2026 |
| Status | 2026 April 24 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.88 inches |
| Screen to body | 82.0% |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | 600 nits (peak) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1640 px |
| Pixel Density | 260 ppi |
| BODY | |
| Weight | 193g |
| Dimensions | 171.8 x 79.8 x 8.3 mm |
| Colors | Black, Sky Blue |
| MEMORY | |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | GSM / HSPA / LTE |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Gaming | No |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile