Motorola Moto G87
Motorola Moto G87 Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 29 April 2026 |
| Status | 2026 May |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Screen to body | 88.4% |
| Type | AMOLED, 1B colors |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR10/HDR+support | HDR |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 1272 x 2772 pX, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| BODY | |
| Weight | 183g |
| Dimensions | 164.5 x 77.3 x 7.3 mm |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Colors | Pantone: Blue Atoll, Overture |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB (256GB,512GB), 12GB (256GB,512GB) |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Card | No |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.8, (wide), 0.5µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p at 30fps, 1080p at 30/60fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh |
| USB | USB Type C 2.0 |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSP / LTE / 5G |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G/5G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile