Realme C100i
Realme C100i Specifications
| LAUNCH | |
| Announced | 30 April 2026 |
| Status | 2026 May 07 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Screen to body | 86.8% |
| Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Resolution | 720 x 1570 px, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Protection | Panda MN228 or Corning Gorilla Glass |
| BODY | |
| Weight | 208g |
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.4 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Dusk Gray, Dawn Purple |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB (64GB,128GB), 6GB (128GB) |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Card | microSDXC |
| PERFORMANCE | |
| OS | Android 16 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p at 30fps |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p at 30fps |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| USB | USB Type C 2.0, OTG |
| GENERAL | |
| WLAN | Wifi (802.11 a/b/g/n/ac), dual band |
| Positioning | Yes GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Wifi-hotspot | Yes |
| NFC | No |
| Radio | not specified |
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | 2G/3G/4G |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Gaming | Yes |
| MISC | |
| Models | RMX5377 |
Disclaimer : We can not guarantee that all this information is 100% correct.
Related Mobile